VELIKOST SONČNE ELEKTRARNE
SONČNE ELEKTRARNE VIRSON » Prispevki »
Velikost sončne elektrarne je odvisna od vaših potreb oziroma porabe električne energije na merilnem mestu. Letna proizvodnja mora biti čim bolj usklajena z porabo. Ne sme biti manjša, lahko pa je nekaj odstotkov večja. Velikost sončne elektrarne, ki je nepravilno dimenzionirana ne služi svojemu namenu!
Pri slednjem je potrebno vračunati padec moči solarnih panelov, glede na njihove garancijske roke. Tudi najboljši solarni paneli niso imuni na padce, daljša je le njihova garancija. Na proizvodnjo pa imajo velik vpliv tudi mikro lokacija in njena okolica, nadmorska višina, regija, redno čiščenje sončne elektrarne, …
Zavedajte se, da bo le prava velikost in izbira elementov, ter redno vzdrževanje, prinašalo zadovoljstvo in poskrbelo za vašo samooskrbo vsaj 25 let.
Ob enormnem, za večino v tolikšni meri nepričakovanemu, povpraševanju v letu 2022 se trend nadaljuje tudi v letu 2023. Zaradi tega ne smemo mimo dejstva, da se na trgu pojavlja čedalje več ponudnikov. Seveda s tem ni prav nič narobe. Prej nasprotno, saj konkurenca niža ceno in dviguje kvaliteto. No, vsaj v teoriji, bi naj to držalo.
V tem članku vam bomo poizkusili odgovoriti na nekaj splošnih vprašanj, ter vas seznanili z dejstvi od česa vse je odvisna velikost. Predstavili vam bomo elemente in sisteme sončne elektrarne. Razložili kakšen vpliv imata orientacije strehe in njen naklon, na njeno proizvodnjo. Na koncu pa opisali kako si sami izračunate okvirno velikost oziroma nazivno moč v kW, glede na vašo porabo.
VELIKOST SONČNE ELEKTRARNE MORA BITI PRILAGOJENA DEJANSKI PORABI
Ko govorimo o velikosti, s tem mislimo na velikost polja solarnih panelov in njihovo nazivno moč v kW. Velikost polja oziroma število solarnih panelov je ključnega pomena, za proizvodnjo sončne elektrarne. Večje kot bo to, višje »špice« boste dosegali, predvsem v zimskem času.
Večino, do 80 odstotkov celotne letne energije, sončna elektrarna proizvede od začetka spomladi do konca jeseni. V zimskih mesecih, od novembra pa vse do marca, pa le borih 20 odstotkov. Letna poraba merilnega mesta je zato najpomembnejša. Od nje pa bo odvisno ali je investicija sploh upravičena.
Zato se na začetku pozanimajte pri svojem dobavitelju električne energije, kakšna je bila vaša poraba, v preteklih treh letih? Premislite ali boste v prihodnosti še povečali porabo energije, npr. kupili električno vozilo? To je/bo osnoven podatek o velikosti vaše sončne elektrarne za samooskrbo po sistemu »net metering«.
Možnost za obračun električne energije po načinu »netiranja« je aktualen vsaj še letos. Ob uspešno pridobljenem soglasju s strani SODO, do konca letošnjega leta, pa imate čas za priklop na omrežje do konca leta 2024.
Kaj sploh pomeni »netiranje«? Pomeni razliko med porabljeno in proizvedeno električno energijo, ki je oddana v omrežje. Lastnik sončne elektrarne, ki je priključena na omrežje, tako dobiva obračun elektrike, enkrat letno. Mesečni pavšal za uporabo omrežja, pa se plačuje glede na priključno moč varovalk merilnega mesta.
VELIKOST SONČNE ELEKTRARNE JE ODVISNA OD
- Letne porabe merilnega mesta
- Priključne moči varovalk
- Orientacije strehe
- Naklona strehe
- Razgibanosti in velikosti strehe
Za Slovenijo so pretekle izkušnje in meritve, glede na geografski položaj pokazale, da so za vgradnjo najprimernejši mono-kristalni solarni paneli. Optimalna orientacija strehe pa je v smeri juga in naklonom strešine med 25 in 28 stopinj. Izplen na 1 kW priključne moči je vsaj 1100 kWh letno, Primorska regija tudi do 1200 kWh letno.
V primerih, kjer so solarni paneli montirani vzhodno in zahodno je nujno povečati število le teh. Glede na lokacijo pa še dodatno premisliti o delitvi vzhod-zahod. Ali bo ta 50-50, 60-40, 55-45. Če bo razmerje pravo, spet lahko pridobimo nekaj več 10 kWh letno. Izplen na 1 kW priključne moči je v teh primerih, do 1050 kWh letno.
Velikost sončne elektrarne, pa bo prav tako odvisna od velikosti in razgibanosti strehe objekta. Bolj kot je ta pravokotna, manj kot ima strešnih odprtin, zračnikov, dimnikov in frčad, primernejša je. Če je zračnik na strehi na nepravem mestu, kar bi lahko vplivalo na velikost, ga je smiselno prestaviti. Včasih se zgodi, da je potrebno predhodno, zaradi morebitnega senčenja, obžagati ali požagati kakšno drevo.
RAZMERJE MOČI IN ELEMENTOV SONČNE ELEKTRARNE
Najpomembnejše je razmerje moči med solarnim poljem na strehi in razsmernikom. Za optimalno delovanje sončne elektrarne, razsmernik naj nebi presegal moči polja.
Vzemimo za primer dva identična sistema po velikosti polja, orientaciji in naklonu strehe, z močjo 13 kW. Prvi sistem deluje z 12,5 kW razsmernikom, drugi z 16 kW. Kateri od dveh sistemov bo, oziroma deluje bolje? Vsekakor prvi, vendar bo žal tudi dražji! Zakaj prihaja do razlik?
Eden od pomembnejših dejavnikov je razmerje med številom optimizatorjev in solarnih panelov, ter obremenitvijo razsmernika. Optimizatorji skrbijo za stalno komunikacijo med razsmernikom in paneli. Skrbijo za prenos podatkov o moči, temperaturi, okvarah, … zato so ključnega pomena. Vendar pozor, še pomembnejše je razmerje med njimi.
Iz izkušenj lahko potrdimo, da v primerih ko je velikost sončne elektrarne manjša, precej boljše rezultate dosegajo sistemi z razmerjem 1:1. Torej po en optimizator na vsak solarni panel. Pomembna je tudi moč razsmernika, ta naj bo manjša od polja na strehi objekta.
16 in več kW razsmerniki SOLAR Edge omogočajo razmerje 2:1, kar precej zmanjša investicijo. V teh primerih je potrebnih pol manj optimizatorjev. Ampak … Razsmernik za svoj zagon potrebuje napetost v solarnih panelih. Če ta ne bo zadostna, sistem ne bo pričel z delovanjem, vse dokler se ta ne dvigne.
Vrnimo se še enkrat na zgornji primer in ga še dodatno »poslabšajmo«. Sistem ostaja enak, spremenimo orientacijo na vzhod-zahod, ter zmanjšamo naklon na 20 stopinj. Pri 13 kW polju obstaja verjetnost, da v zimskem času, 16 kW razsmernik sploh ne bo pričel z delovanjem ali pa precej kasneje. Zato je velikost razsmernika še kako pomembna.
IZRAČUN MOČI SOLARNEGA POLJA
Ko ste pridobili podatek o vaši letni porabi, lahko pričnete z izračunom. Predvidimo vašo letno porabo, ta znaša 12.000 kWh. Predvidimo, da je streha orientirana proti jugu, z naklonom 30 stopinj. Porabo sedaj delite s številom 1100. Pridobljen rezultat 10,90 kW je okvirna skupna moč sistema.
Če želimo nemoteno samooskrbo na daljši rok, garancije veljajo 25 in več let, je potrebno vračunati še odstotek padca moči solarnih panelov. Na primer, da je ta 15 odstoten, ga vračunamo v skupno moč.
Velikost sončne elektrarne, pri porabi 12.000 kWh letno, je torej 12,55 kW. V takšnem primeru je 16 kW razsmernik in razmerje 2:1 neprimerno, pika!
Če se vam je kje zataknilo, potrebujete nasvet ali točen izračun, glede na vašo lokacijo, nas kontaktirajte.
VELIKOST SONČNE ELEKTRARNE IN STRIŽENJE OVC
Na koncu ne moremo mimo dejstva, da se je zaradi podaljšanja dobav, pomankanja kvalitetnih izvajalcev in višanja cen, pričelo »striženje ovc«. Ne želimo biti nepristranski, vendar lahko rečemo, da kvaliteto sigurno potrjuje daljša garancija.
V podjetju, kljub razočaranju glede dobav v zadnjem času, še vedno prisegamo na tehnologijo in proizvajalca SOLAR Edge. Proizvajalec ponuja kvalitetne in medsebojno kompatibilne elemente za sončne elektrarne, z garancijami do 25 let. Nudi kvalitetno podporo in nadzor nad delovanjem, ter velja za najbolje prodajano blagovno znamko v Sloveniji.
Pri izbiri solarnih panelov pa se malce zaplete. Ob poplavi ponudnikov na trgu, odločitev ni lahka. Pri odločitvi bodite pozorni na visok izkoristek, nad 21% in obe garanciji. Če so solarni paneli sestavljeni iz dveh polovic, še boljše. Vsekakor pa je zelo pomembna tudi velikost oziroma dimenzije panela.
Ob predhodni študiji, v zadnjih dveh letih, v podjetju vgrajujemo solarne panele proizvajalca TRINA Solar, model Vertex S. Letos smo pričeli z dobavo serije z močjo 420W. Vse serije dajejo vrhunske rezultate in zagotavljajo obljubljeno proizvodnjo.
Več o nas in naše reference.